• WYMAGANIA DLA GAŚNIC SAMOCHODOWYCH

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym gaśnica należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przepisy są w tej kwestii bardzo liberalne, bo nie wymagają, by była ona ważna. Co do gaśnicy wymagania są proste, a zarazem bardzo niejasne. Przede wszystkim gaśnica musi znajdować się w samochodzie, a za jej brak grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Co więcej, gaśnica musi być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli więc w czasie kontroli policjant poprosi o okazanie gaśnicy, a ty musisz najpierw opróżnić bagażnik i - nie daj boże - sięgnąć gdzieś do schowka pod podłogą, możesz spodziewać się mandatu. 

Przepisy mówią wyraźnie, że gaśnica w samochodzie osobowym musi mieć nie mniej niż 1 kilogram środka gaśniczego i takie "kilówki" przeważnie wozimy w aucie. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że taka gaśnica wystarczy nam na jakieś 5-6 s., więc gaśnica na niewiele się zda jeśli jej nieumiejętnie użyjemy.  Z doświadczenia zalecane przez nas gaśnice powinny mieć minimum  2-kilogramy środka gaśniczego.

Sprawdź swoją gaśnicę !!!

Nasuwa się tu jednak stwierdzenie, że o stan techniczny własnej gaśnicy każdy z nas powinien zadbać dla własnego bezpieczeństwa. Co z tego, że pod ręką mamy gaśnicę, jeśli jest stara i niezdatna do użytku? Wbrew powszechnej opinii, nawet małą gaśnicą da się stłumić ogień w początkowym jego stadium jeśli będzie sprawna.

Warto więc rzucić okiem na to, co wozimy w samochodzie. Jeśli wygląda dobrze, wystarczy ją zalegalizować, czyli oddać do sprawdzenia przez specjalistę. Taka legalizacja zalecana jest raz na rok, a kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Jeśli jest do wyrzucenia, nowa 1-kilogramowa gaśnica to koszt raptem 20-25 złotych.

  • Jaka gaśnica do mieszkania ?

Polskie przepisy nie nakładają obowiązku wyposażenia mieszkania lub domu jednorodzinnego w podręczny sprzęt gaśniczy jednak gaśnica lub urządzenie gaśnicze w postaci np. sprayu gaśniczego to bardzo ważna rzecz w gospodarstwie domowym. 
Czy wiesz, że tłuszcz roślinny podczas długotrwałego podgrzewania może ulec samozapłonowi?

Pożar na "patelni" to zdarzenie, które w warunkach domowych występuje dość często. Czym taki pożar zgasić? Na pewno nie wodą!!! Woda podczas podania na rozgrzany tłuszcz spowoduje eksplozje co w konsekwencji doprowadzi do rozprzestrzenienia się pożaru na większą powierzchnie pomieszczenia. Jeśli nie zdążymy się zasłonić lub odskoczyć możemy zostać również dotkliwie poparzeni... Jako specjaliści w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej zalecamy, każde mieszkanie, dom lub budynek tymczasowy np. altanka na ogródku działkowym była wyposażona w gaśnice.

Jaką gaśnice wybrać? 

Aby prawidłowo dobrać gaśnicę musimy wiedzieć co potencjalnie będziemy nią gasić. Najważniejszym testem jakiemu poddawana jest gaśnica, to próba skuteczności gaśniczej pożaru testowego.

Z uwagi na rodzaj gaszonego materiału gaśnice zostały podzielone na róże rodzaje. Aby wybrać właściwy typ trzeba wiedzieć coś o oznakowaniu i grupach pożaru. W Polsce pożary zostały zaklasyfikowane do poszczególnych grup:

pożary

Biorąc pod uwagę, że w gospodarstwie domowym mogą wystąpić różnego rodzaju pożary (zarówno wyposażenie jak i ciecze czy gazy) zalecany jest posiadanie gaśnicy z indeksami literowymi "ABF". Analizując dostępność takich gaśnic na rynku polecane rodzaje to np. Gaśnica GWP 3xABF, GWP 2xABF lub Gaśnica proszkowa GP4xABC oraz dodatkowo spray gaśniczy. Koszt zakupu gaśnicy kuchennej to około 150 zł. Czy to dużo za możliwość uratowania przed ogniem mieszkania? Tu trzeba sobie odpowiedzieć samemu.....